SZKOLNE OBSERWACJE KSIĘŻYCA, 24.11.2015


24 listopada pogoda dopisała, Księżyc był prawie w pełni.Uczniowie klas IA i IIA spotkali się wieczorem o godzinie 20.00 na szkolnym dziedzińcu, aby podziwiać naszego naturalnego satelitę. Mogliśmy podziwiać całą widoczną z Ziemi stronę Księżyca, która zawiera bardzo dużą ilość kraterów i mórz księżycowych (więcej niż strona niewidzialna z Ziemi). Zachwyciły nas: Morze Jasnści, Morze Spokoju (to tu po raz pierwszy stopa człowieka dotknęła srebrnego globu, Ocean Burz, Kratery: Platon, Archimedes, Tycho i Kopernik.

"Kopernik jest w błędzie! Dryfuje jak zagubiona łódź w odmętach oceanu", wołał w XVII w. Giovanni Riccioli. Dlatego, przydzielając nazwy kraterom na Księżycu umieścił Kopernika z dala od innych uczonych, przy szarej plamie, zwanej Oceanem Burz. Tam właśnie znalazły miejsce kratery opisane nazwiskami wyznawców teorii heliocentrycznej, a Kopernik, jako najwyraźniejszy, miał stać się symbolem zbłądzenia w burzy po wsze czasy.


Na koniec szybko wycelowaliśmy teleskopy w Plejady i Galaktykę Andromedy. Niestety obiekty głębokiego nieba można z lepszymi efektami obserwować podczas nowiu. Dlatego planujemu juz następne spotkanie, na którym podczas ciemnej gwieździstej nocy zapolujemy na jasne DSy.