SZKOLNE OBSERWACJE wrzesień 2018


Ogrom i Bezkres

Od niepamiętnych czasów ludzie interesowali się tym, co mają ponad głowami. Jedni w gwiazdach szukali odpowiedzi na to, co stanie się w przyszłości na ziemi, inni chcieli w sposób czysto teoretyczny opisać ruch ciał niebieskich za pomocą wymyślonych przez siebie modeli fizycznych.

Niektóre osoby spacerując w ciemną gwieździstą noc zatrzymują się na chwilkę, podnoszą głowę ku niebu i przez kilka chwil stoją nieruchomo. Patrzą na te jasne punkty i zadają sobie pytanie: Co one tam robią? Niektórych obserwatorów urzeka ich piękno, ta otchłań, bezkres i ogrom.

Szkolne obserwacje astronomiczne pozwalają zajrzeć w tą otchłań trochę głębiej. Każdy może przyjść i spojrzeć w okular teleskopu. To co tam zobaczy, zapewne zapamięta na długo. Nie spodziewajmy się jednak tak pięknych widoków jak na zdjęciach z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Ludzkie oko jest cudownym narządem, ma jednak swoje ograniczenia. Co to jest gromada kulista, czym różni się mgławica planetarna od wodorowej, jak wyglądają skupiska setek miliardów gwiazd, jak wyglądają morza i kratery księżycowe? O tym można się samemu naocznie przekonać podczas obserwacji astronomicznych. Na które serdecznie zapraszam.
R.K.